İhracat Kayıtlı e-Fatura Hangi Durumlarda Kullanılır?

ihracat kayıtlı e-fatura hangi durumlarda kullanılır
Kategori: Blog Duyurular Etiketler: Yorumlar: 0 0

Yurtdışına satış yapmak istiyorsanız düzenlemeniz gereken ihracat kayıtlı e-fatura hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dijitalleşmenin en büyük getirilerinden biri de; yurt dışına satış yapabilmek için, pek çok kanal açmış ve çok fazla ülkede aynı anda var olabilmeyi sağlamış olmasıdır. Yurt içindeki potansiyelini yurt dışında ölçmek ve yurt dışında da satış yapmak isteyen işletmeler için satış sonrası fatura düzenleme hususunda da bilinmesi gerekenler bulunmaktadır.

İhracat Kayıtlı e-Fatura Nedir?

Bir satış yapmanızın ardından fatura kesmeniz zorunludur. Ancak yurt içinde geçerli olan hükümler yurt dışı satışlar için farklılık göstermektedir. KDV gibi sadece yurt içi satışlar için geçerli olan eklerin yer almadığı türden bir fatura düzenlemeniz gerekir.

İhracat kayıtlı e-fatura, Katma Değer Vergisi Kanunu’nda geçen 3065 sayılı 11-c maddesi uyarınca KDV tutarı işlenmeden düzenlenir.Yani, ihracat kayıtlı e-fatura, KDV tutarının alınmadığı satışlar için düzenlenmektedir.

İmalatçının ihracatçıya yaptığı satışlarda, imalatçı KDV tutarını ihracat yapan kişi ya da kurumdan alamadığı için de gerekli devlet kurumlarına başvurarak vergi iadesi şeklinde geri alabilir.

Bu noktada direkt ihracat ile ihracat kayıtlı satış yapmanın farkı da görülüyor: Direkt ihracat yapılması hem imalatın hem de satışın aynı anda gerçekleşmesidir. Ancak ihracat kayıtlı satışlarda imalatçı, ihracatı yapacak olan firmaya fatura kesmektedir.

İhracat Kayıtlı Faturayı Kimler Kullanabilir?

İhracat kayıtlı fatura kesmek için üretici konumunda, dolayısıyla da imalatçı olmak gerekir. Bununla birlikte Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan birtakım koşulların da yerine getirilmesi şarttır. Aşağıda sıralanmış olan koşullara uygun olanların ihracat kayıtlı e-fatura kesebilmesi de mümkün olmaktadır:

  • Sanayi siciline kayıt yaptırmış olmak,
  • Sicil belgesine sahip olmak,
  • Ticaret Odası ya da Sanayi Odası gibi meslek odalarında kayıtlı olmak,
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir gıda işletme belgesine sahip olmak,
  • Çiftçi kayıt belgesine sahip olmak,
  • İşletme onay belgesine sahip olmak,
  • Gerekli görülen işçi sayısını karşılayabilmek,
  • Gerekli görülen üretim altyapısına sahip olmak.

Bu gönderiyi paylaş


Trafiğimizi analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. View more
Kabul