Temel E-Fatura ile Ticari E-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

temel-e-fatura-ve-temel-e-ticari-fatura-nedir
Kategori: Blog Duyurular Etiketler: Yorumlar: 0 0

‘E-Fatura’ nedir? Temel ve ticari e-fatura arasında nasıl bir fark bulunuyor? Gelin birlikte inceleyelim.

E-Fatura Nedir?

Kâğıda basımı olmayan ve tamamen elektronik ortamda hazırlanan faturalara e-fatura denir. Burada kesilen e-faturalar karşı alıcıya e-fatura kullanıcısı olup olmadığı teyit edilerek sunucular aracılığı ile gönderilir. E-Faturanın sağladığı avantaj, kâğıda basma ve kargolama süreçlerini ortadan kaldırarak zaman ve ekstra maliyet tasarrufu yapmanızı sağlamasıdır. Sizler de e-fatura mükellefi olduğunuz takdirde sağladığı tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz.

E-Fatura hazırlarken sık kullanacağınız iki terim bulunuyor:

 • Temel e-fatura
 • Ticari e-fatura

Temel E-Fatura Nedir?

Temel e-fatura hazırlanırken asıl amaç gönderilen faturanın direk alıcıya ulaşmasıdır. Alıcılar kendilerine gönderilen e-faturayı mutlaka teslim almak zorundadırlar. Temel e-faturada herhangi bir sorun olmadığı sürece kabul etmeme gibi bir durum söz konusu olmaz.

Temel E-Fatura Örneği:

e-fatura-belge-gorseli-415x338

Ticari e-Fatura Nedir?

Ticari e-fatura sisteminde, faturayı alan kişinin e-faturayı kabul etme veya etmeme hakkı bulunuyor. Şahıs veya kurum dilerse e-faturayı reddedebilir. Bu yüzden ticari e-faturada gönderilen fatura için bir cevap beklenir.

Ticari E-fatura Örneği:

ticari-fatura-gorsel-411x338

Temel E-Fatura İle Ticari E-Faturanın Farkları Nelerdir?

 • Temel e-fatura sisteminde alıcı taraftan bir kabul beklemeden e-faturanız onaylanmış olur. Fakat ticari e-faturada bu mümkün değildir. Onaylanıp onaylanmaması alıcının vereceği cevaba bağlıdır.
 • Temel e-Fatura, otomatik olarak onaylandığı için ortaya çıkan herhangi teknik bir sorunda veya alıcının kabul etmemesi durumunda e-faturanı iptali ya da iadesi söz konusu olabilir. Ticari e-faturada ise, alıcının reddi veya kabulü direk gönderen tarafa bildirilir.

Belirttiğimiz bu önemli iki noktaya dikkat ederek faturalandırma yapabilirsiniz. Anlaşmazlık yaşamamak adına işlem öncesinde alıcı şahıs veya kurum ile hangi e-fatura sistemini kullanacağınızı belirlemeniz daha iyi olacaktır. Fakat diyaloğa giremeyeceğiniz durumlarda ticari e-fatura sistemini kullanmanız, alıcının ret veya kabul yapabilmesi açısından iyi bir seçenektir. Tüm işletmeler e-fatura sisteminden ve temel e-fatura, ticari e-fatura seçeneklerinden yararlanabilirler.

DEMO TALEP FORMU

  Dia StandartDia EnterpriseDia MobilDİA E-TicaretDİA HoReCaÖdüyo Online
  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metnini Okumak İçin Tıklayınız....

    Uzak Masa Üstü Bağlantınız Yoksa İndirin!

  Bu gönderiyi paylaş


  Trafiğimizi analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. View more
  Kabul