NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

Kategori: Blog Duyurular Etiketler: Yorumlar: 0 0

NFT nedir?

Tam adıyla Non-Fungible Token olan NFT, karşılıksız token anlamına gelir; bu, temel olarak, yalnızca size ait olan, türünün tek örneği bir dijital varlık olduğunu gösteriyor. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır.

İnternet ortamındaki her şeyin kopyalanabilir olmasına rağmen blockchain ile üretilen NFT’lerin kopyalanması mümkün değildir. NFT dosyaların bir kopyasına sahip olsanız bile bu onu bir NFT yapmaz. NFT dosyasının blockchain teknolojisi ile üretilmesi sebebiyle dosyanın kime ait olduğu ya da eserin üreticisinin kim olduğu blok zincirde kayıtlıdır. Bu yüzden NFT dosyalar, internet ortamında değiştirilemez. Blockchain teknolojisi ile üretilen NFT dosyaları kimse tarafında kullanılamaz ya da manipüle edilemezler. Blok zincirine kaydedilen NFT dosyalar, zincirdeki birçok bilgiden sadece biri olduğu için değiştirilmesi olanaksızdır.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT’leri oluşturmak için NFT pazaryeri olarak isimlendirilen internet siteleri bulunmaktadır. NFT’lerin oluşturulması  Ethereum ağı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. NFT pazarlarının bulunduğu sitelerde birçok koleksiyoncu bulunmaktadır. Dönüştürülen dosya, istenilen fiyata pazarlarda satılabilir. Bir sanatçı, NFT olan eserini satmasına rağmen telif haklarını elinde tutabilir. Yaptığı eserin daha fazla NFT’sini yapabilir.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’ler de diğer kripto para birimleri gibi blockchain sisteminde bulunuyor. Kripto para birimlerinin karşılığı olduğu kadar NFT dosyalarının da fiziksel bir parasal değeri bulunmaktadır. NFT dosyaları alındığınız zaman başka kimsede olmayan bir dijital eser satın almış olursunuz. Twitterin kurucusu Jack Dorsey twitterda attığı ilk tweetini NFT olarak 2.5 Milyon dolara satmıştı. Aynı şekilde twitterda, Jack Dorsey’in satmış olduğu tweete ekran görüntüsü alarak sahip olunabilir. Fakat yukarıda da söylendiği gibi satılan bu tweetin blockchain ile kaydedilmiş, eşsiz ve tek bir koda sahip olması eseri değerli yapmaktadır.

DEMO TALEP FORMU

  Dia StandartDia EnterpriseDia MobilDİA E-TicaretDİA HoReCaÖdüyo Online
  Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metnini Okumak İçin Tıklayınız....

    Uzak Masa Üstü Bağlantınız Yoksa İndirin!

  Bu gönderiyi paylaş


  Trafiğimizi analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. View more
  Kabul