Malzeme İhtiyaç Planlaması Nedir? Ne Değildir? Avantajları Nelerdir?

malzeme-ihtiyac-planlamasi-nedir-mip
Kategori: Blog Duyurular Etiketler: Yorumlar: 0 0

MİY – Malzeme İhtiyaç Planlaması (Material Requirements Planning – MRP), üretilecek ürüne göre malzeme miktarlarının belirlendiği bir kurumsal kaynak planlama sistemidir.

ERP (Kurumsal Kaynak Planlama – Enterprise Resource Planning) sisteminin ana görevlerinden biri olan Malzeme ihtiyaç planlaması (Material Requirements Planning – MRP) satış siparişlerini son tarihlerine göre işlemede ve çoğunlukla müşteri memnuniyetinin sağlanması için önemlidir. Malzeme ihtiyaç planlaması, miktar ve tarih gereksinimlerinin karşılanmasını sağlar, tedarik için satın alma önerileri oluşturur ve iç üretimi bitmiş ürünler veya alt montajlar için iş emri önerileri üretmenizi sağlayan bir planlama sistemidir.

Malzeme İhtiyaç Planlaması ile Neler Yapılır?

Malzeme ihtiyaç planlamasını işletmeler; stok harcamalarını en aza indirmek, üretim etkinliğini artırmak ve alıcıya yapılan hizmeti geliştirmek amacıyla kullanabilecekleri gibi malzeme ihtiyaç planlamasını üretim planlamada ve stok kontrol faaliyetlerini gerçekleştirirken de kullanabilirler.

MRP sistemi eksiksiz bir planlamayı, etkili bir malzeme kontrolünü ve meydana gelebilecek değişikliklerde planların yeniden düzenlenmesini sağlamaktadır. Stok seviyesini en düşük seviyede tutarken, ihtiyaç duyulan malzemenin istenilen yerde ve zamanda hazır bulunmasını da sağlamaktadır.

Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) Avantajları Nelerdir?

  • Gerekli olan nihai ürün ve üretim kapasiteleri ile ilgili planlama yapılmasını sağlar.
  • Alt düzey ihtiyaçların belirlenmesine ve belirlenen ihtiyaçların zaman planlaması gerektiğini belirler.
  • Üretimi planlanan ürünün stok miktarının ve kalan miktarının takip edilmesini sağlar.
  • Kesinleşen sipariş ve satışların takip edilerek, analizinin yapılmasını sağlar.
  • Ürünlerin renk, beden, ölçü, boyut gibi varyantla ilgili ölçütlerinin belirlenmesini sağlar.
  • Stok ve depo maliyetlerinin analiz edilebilmesini sağlar.

DİA ile Malzeme İhtiyaçlarınızı Doğru Planlayın!

Malzeme ihtiyaç planlaması üretim operasyonlarının yönetim ve kontrolündedir. En önemli görevi ana üretim planındaki son mallar için, miktarlar ve tamamlanma sürelerini geriye doğru giderek ne zaman sipariş verilmesi gerektiğini belirlemesidir. Malzeme önceliklerini ve kapasite kontrolünü en iyi şekilde yapmak isteyen işletmeler ihtiyaçlarını doğru planlamalıdırlar. Hızlı bir şekilde operasyonlarınızı yönetmek ve süreçlerinizi başarılı şekilde ilerletmeniz DİA’da mümkün!

Bu gönderiyi paylaş


Trafiğimizi analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. View more
Kabul