DİA Pazar Yeri Entegrasyonu

DİA Pazar Yeri Entegrasyonu (Hesap.co)

Hesap_co_premium
DİA-Hesap Co Pazaryeri entegrasyonu seçeneğini tercih eden kullanıcılarımızın “DİA-Hesap.Co Entegrasyon” paketlerinden yıllık sipariş adedine göre paket tercihi yaparak entegrasyon lisansı edinilmelidir.Paket içerikleri ve daha detaylı bilgi almak için;  DİA Yetkili İş Ortağı veya DİA Satış Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

WS Kullanıcısı:

DİA içerisinde bulunan kullanıcılar ekranından web servis için kullanıcı oluşturulması gerekmektedir. Bu kullanıcı ile firma personeli tarafından daha önce herhangi bir işlem yapılmamış olması ve bundan sonraki süreçte hiç işlem yapılmaması gerekmektedir.
hesapco-01

Firma ve Dönem Kodu:

Entegrasyonu gerçekleştirilecek olan firma hangi firmanız olacak ise firma ve dönem kodu bilgilerini entegrasyon ekranında seçmelisiniz.
hesapco-02

Ürün Ağacı:

DİA’da oluşturulan ürün ağacı kategorileri doğrudan pazaryeri kategorileri ile eşleştirilerek ürünler otomatik yayına alınabilir. Ürün ağacı lisansınız var ise ürün ağacı eşleyerek entegrasyon sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
hesapco-03

Yetki ve Özel Grup Kodları:

DİA’ya yazılan sipariş ve yeni açılan cari kartlara yetki ve grup kodu tanımlanabilir ve böylece yetki verdiğiniz kullanıcılar oluşan cari ve sipariş kartları görebilir. Verilecek olan yetki kodlarının öncelikle açılan WS kullanıcısına eklenmesi gerekir.
hesapco-04

Ödeme Planları:

Pazaryerleri için virman tipli açılan ödeme planları adı ve koduna bakılması gerekmektedir.
hesapco-05

Sunucu Görev Yönetimi:

Hesap.co stok bilgisi aktarılabilmesi için Sunucu Görev Yönetimi ekranından [F4] Ekle butonuna basıp Örnek alanından B2C Stok miktarı Güncelle ve varyantlı ürünler var ise B2C Stok Varyant Miktarları güncelle özelliğini seçip, Trx Parametreleri (Python) alanındaki {‘firmakodu’: ‘1’} default değeri alanına hangi firma kodu kullanılıyor ise o kod yazılarak kaydedilmesi gerekmektedir. Örneğin Firma kodu 5 numaralı olan firma için {‘firmakodu’: ‘5’} yazarak kaydetmelisiniz.
hesapco-06

Ürünler:

Stok Malzeme Listesi Aktarılacak ürünlerinizin B2C Gönder özelliğinin Evet yapılması. Bu özellikleri Toplu Bilgi Güncelleme ekranından Özellik seçimi yaparak topluca güncelleyebilirsiniz.
hesapco-07
hesapco-08
DİA stok kartlarında girilen bilgilerin pazaryerlerine gönderilmesi için alanların eşlenmesi gerekir.
hesapco-09
Stok fiyatları ile pazaryeri fiyatlarının eşlenmesi için liste ve indirimli fiyatların eşlenmesi gerekir.
hesapco-11
 • Hesap.co üzerinden kayıt olunulan mail adresi üzerinden lisanslama yapılmaktadır.
 • Ayarlar yapıldıktan ve hesap.co paneli içerisinde Entegrasyonlar kategorisi altında bulunan DİA entegrasyonu bölümünde ilgili alanlara girişler yapılmalıdır.
 • Ürün Entegrasyonu : DİA’dan aktarım için aktif statüsüne çekilmiş bir ürün pasife alındığında ilgili ürün için entegrasyon durur. Son güncellemede alınan stok, fiyat bilgisinde ürün hesap.co’da kalmaya devam eder. (b2c gönder, b2c göster)
 • Ürün Görselleri : Pazaryerleri için görsellerin aşağıdaki kriterlerde olmasına dikkat edilmelidir.
  Minimum 1000 x 1000 (1000 piksel), yakınlaştırma (zoom) fonksiyonunun çalışabilmesi için de minimum 1500 x 1500 (1500 piksel) olması gerekmektedir.
   1. Görselde sadece satılmak istenen ürünün fotoğrafı olmalıdır. Ek logo, yazı, resim yer almamalıdır.
   2. Görselde kullanılan arka planın beyaz olması gerekmektedir. (RGB 255.255.255)
   3. Ürünün görsel içerisinde kaplaması gereken alanın oranı en az %85 olmalıdır.
   4. Görselin adında boşluk karakteri olmamasına dikkat ediniz.
   5. Görsellerin, JPEG, JPG veya PNG formatında olması gerekmektedir.
   6. Görsellerin yukarıdaki kurallara uymaması sebebiyle pazar yerleri tarafından kabul edilmeyen ürünlerinizden entegrasyon yazılımı sorumlu tutulamaz.
Ürün Fiyatlandırma : İlgili üründe her pazaryerine özgü fiyat tanımlanabilmektedir. Fiyat tipi ve varsa indirim türü seçilebilmektedir.Çoğunlukla tercih edilen seçimlerden birisi Sabit Fiyat Tanımla ve İndirimli Fiyatı seçerek ilanda görülmesi için üstü çizili fiyatı ve indirimli fiyatını girebilirsiniz.
hesapco-12
Fiyat Tipi için Sabit Fiyat Tanımla, Yüzde Gir, Komisyonlu Yüzde Gir ve Sabit Fiyat Ekle/Çıkar seçenekleri mevcuttur.
hesapco-13
Fiyat Tipi için Sabit Fiyat Tanımla, Yüzde Gir, Komisyonlu Yüzde Gir ve Sabit Fiyat Ekle/Çıkar seçenekleri mevcuttur.
hesapco-14
İndirim Türünde ise İndirim Yok, İndirim Tutarı, İndirim Oranı ve İndirimli Fiyatı seçenekleri mevcuttur.
hesapco-15
 • Ürün fiyatları KDV dahil ve pazaryeri için özel bir fiyatlandırılma tanımlanmamış ise ürün detayında girilmiş yukarıdaki belirtilen fiyatlarda ürün yayınlanır.
 • Ürün fiyatları KDV hariç girilmek isteniyorsa Şirket Ayarları > Genel Ayarları sekmesinden Fiyatları KDV hariç gireceğim anahtarını açılmalıdır. Bu ayar açıksa ürün detayında girilmiş olan fiyatların üzerine KDV otomatik eklenerek ilgili pazaryerlerine yayınlanmak üzerine iletilir. Tüm ürünlerde varsayılan KDV oranını bu sayfadan belirlenebildiği gibi ürüne özel, farklı bir oranda KDV girilmek istenirse ürün detayında farklı bir KDV oranını seçilebilir.
hesapco-16
 • Pazaryerlerine özel yayınlanması için ürünlerin fiyat aralığı tanımlanabilir ya da verilecek aralıkta bulunan ürünlere girilecek tutarda üzerine eklenerek iletilmesi için tanımlarda bulunulabilir.
hesapco-17
 • Yukarıda Trendyol için yapılan tanıma göre 10 TL – 5000 TL arasında satış fiyatı olan ürünler yayınlanmak üzere Trendyol’a iletilecektir. Bu fiyat aralığı dışında kalan ürünler satışa çıkması üzere Trendyol’a iletilmeyecektir.
 • Aynı şekilde 10 TL – 5000 TL arasında olan ürünlere 10 TL eklenerek yayınlanmak üzere Trendyol’a iletilecektir. Örneğin Satış fiyatı olarak 150 Lira belirlenen bir ürün Trendyol’a 160 TL olarak iletilecek ve satışa bu fiyattan sunulacaktır.
 • Ürün Türk Lirasından farklı bir kurda satışa sunulmak isteniyorsa ürünün fiyatı ilgili kurda hesaplanır, KDV dahil değilse belirlenen oranda KDV dahil edilir ve son olarak ilgili pazaryeri için bir bir fiyat aralığı tanımlanmış ve ürün bu aralığa giriyorsa girilen tutar eklenerek satışa çıkması için ilgili pazaryerine iletilir.
Trafiğimizi analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. View more
Kabul