Siparişe Bağlı Üretim ve İş Emri Nasıl Hazırlanır

Kategoriler

Siparişe Bağlı Üretim ve İş Emri Nasıl Hazırlanır

Buradasınız:

Siparişe Bağlı Üretim yaparken öncelikli olarak, üretimi yapılacak ürün için gerekli olan alınan siparişin evrakları işlenir.

Sipariş alınıp, tüm bilgileri işlendi. Kayıt oluşturuldu. Listede Alınan Sipariş olarak belirdi. Beliren sipariş seçilerek [F12 Diğer] –> Üretim Emirlerini Hazırla seçeneği ile Siparişe Bağlı Üretim Emri’ni işlemek üzere Üretim Emirleri ekranına yönlendirecektir.

Üretim Emri ekranında, daha önceden ayarlandığı gibi Açıklama alanına Sipariş Fiş No ve Belge No bilgilerini otomatik olarak getirmiştir. Ürün Reçetesi ve Miktar Genel tablosunda seçilmektedir. Altındaki Operasyon kalemleri, Şube bilgisi ve Planlanan Tarih alanları da doldurulduktan sonra İş Emirleri’ni oluşturmaya hazırdır.

Bu evrak bilgileri işlenirken, Reçete kısmında önceden oluşturulan reçetelerden de seçim yapıldığı gibi yeni reçete üretilip, kullanılabilir de… Önemli olan Reçete Formülleri’ni doğru girmektir.

Reçete Formülleri de Reçete gibi önceden tanımlı veya yeni tanımlanacak kartlar arasından seçilebilir. Reçete  Formüller ve Reçete Kalemleri düzgün girildiğinde üretim sırası sorunsuz ilerleyecek, maliyetler için tüm hesaplamalar sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Reçete’si düzenlenen Üretim Emri, tüm bilgileri tamamlandığı için [F2 İş Emirlerini Planla]butonu ile İş Emirleri’ ni oluşturabilecek konuma gelmiştir. Planlanan Üretim Emri’nin İş Emirleri takip edilmek, işlemleri uygulamak için İş Emirleri listesine atanmış olur.

İş Emirleri listesinde, Durum alanında bulunan Planlanıyor, Devam Ediyor, Tamamlandı ve Reddedildi olmak üzere 4 farklı durum bulunmaktadır. Bunun haricinde, hepsi bir yer görülmek istenirse diye Hepsi seçeneği de bulunmaktadır. Burada, Siparişe Bağlı Üretim Emri‘nin üzerinden planlanan İş Emirleri, Planlanıyor durumunda bulunmaktadır.

Planlanıyor durumundaki İş Emirleri‘ nden istenilen kadarı seçilerek [F12 Diğer]menüsü içerisinden durumları değiştirebilir ya da tüm İş Emirleri durumları takip edilebilir.