< Tüm Konular
Yazdır

Maliyet Ataması Nasıl Yapılır

İşçilik, istasyon ve genel gider olarak; üretim emrinin, iş emrinin veya bir reçetenin maliyetinin hesaplanmak için tanımlanır. 3 farklı türde maliyet belirtilebilir:

  • İşçilik: Operatör maaşları, primleri gibi giderler takip edilebilir. Operatör maliyet türünü belirtmek için Özel Kodu alanında bir operatör özel kodu belirtilir. Örneğin; Ustabaşı.
  • İstasyon (Makine/Teçhizat): İstasyonların amortismanları, harcadıkları enerji maliyeti gibi giderler takip edilebilir. İstasyon maliyet türü belirtmek için Özel Kodu alanında bir istasyon özel kodu belirtilir. Örneğin; Parçalama.
  • Genel Gider: Üretim alanının temizliği, korunması, ısınması gibi üretimle alakalı genel giderler takip edilebilir. Özel kod belirtilmez.
maliyet-atamasi-nasil-yapilir-1

Genel Evrak bilgileri ve maliyet bilgileri doldurulduktan sonra kalan alanların;

  • Malzeme: Bu maliyetin hangi malzeme için geçerli olacağını belirtir. Örneğin; paketlenme maliyeti ayrı alınacaksa, o mamul seçilmelidir.
  • Miktar: Malzemenin miktarı belirtilir.
  • Başlangıç-Bitiş: Maliyetlerin hangi tarih aralığı için geçerli olduğu girilecektir. Bu sayede eski tarihli maliyetlerin kaydı tutulabilir.
  • Kaç Birimlik Maliyet?: Tutarda belirtilecek malzemenin ne kadar birimlik bir maliyet olduğu bu alanda belirtilecektir. Türü, Miktara Göre, Operasyon Süresine Göre (dk) ve % Olarak Dağıt seçeneklerinden biri seçilebilir. Örneğin; 15 dakikalık bir operasyonda Ustabaşı çalışıyorsa operasyon süresine göre operatörlük maliyeti hesaplanabilir. 1 dakikalık maliyeti de hesaplanıyorsa türü Operasyon Süresine Göre seçilebilir ve Miktar 1 girilebilir.
  • Maliyet Tutar?: Belirtilen birimin maliyeti hem ana döviz hem de raporlama dövizi üzerinden belirtilecektir. Örneğin; bir ustabaşı maaşı için 1.100 TL ve 800 $ bilgileri girilebilir. Maliyet Raporu’ nun raporlama dövizine göre olan sonuçlarının doğru olması Raporlama Dövizi alanının doğru girilmesi ile mümkündür.
Önceki Gelişmiş Üretim Reçetesi Nasıl Tanımlanır
Sonraki Siparişe Bağlı Üretim ve İş Emri Nasıl Hazırlanır