< Tüm Konular
Yazdır

Mal Satış Faturalarının Muhasebeleştirilmesi

Stok kartlarına  ilişkin satışların muhasebe bağlantılarını yapmak için, Muhasebe modülünün içerisinde yer alana, Muhasebe Bağlantı Kodları  ekranından yapılmaktadır.  F4 Ekle butonundan,  Stok Bağlantı Kodları  alanından,  Mal Satış  bağlantı kodunun seçilmesi gerekmektedir.

satis-faturalarinin-muhasebeleşmesi-1

Mal satışları tek bir muhasebe hesabında takip edilebileceği gibi, müşteri isteklerine göre birkaç farklı hesapta da takip edilebilmektedir. Farklı hesaplarda takip işleminde, bağlantı içerisinde yer alan; “Kart Grup Kodu”, “Kart Özel Kodu”, “Kart Marka”, “İşlem Özel Kodu” ve “İthalat Kodu” gibi alanlardan ilgili muhasebe kodları hesaplarına bağlanabilir.

satis-faturalarinin-muhasebeleşmesi-2

Stokların Kdv Oranlarına göre ayrı ayrı bağlantı kodları açılması gerekmektedir. Bir firmanın alışlarında %0,  %1, %8, %18 gibi Kdv oranları olabilir. Bu durumda bağlantının içerisinde yer alan, stoğa bağlı olarak Kdv filtresine ilgili Kdv oranlarının yazılması gerekmektedir.

Stok kartlarına ilişkin satışların muhasebe bağlantılarını yapmak için, Muhasebe modülünün içerisinde yer alana, Muhasebe Bağlantı Kodları ekranından yapılmaktadır. F4 Ekle butonundan, Stok Bağlantı Kodları alanından, Mal Satış bağlantı kodunun seçilmesi gerekmektedir.
Önceki Satılan Malın Maliyetinin Muhasebeleştirilmesi
Sonraki Malzeme Giriş Fişlerinin Muhasebeleştirilmesi