Kasa Kur Farkı Fişi Hazırlama

Kategoriler

Kasa Kur Farkı Fişi Hazırlama

Buradasınız:

Dövizli kasa hareketlerinin oluştuğu tarih ile günün kuru üzerinden yerel para birimi karşılığı değerlerinin hesaplanması sonucu kasa kur farkı fişi oluşur.

DİA’da bu işlem Kasa Kartları Listesi<scf3000> üzerinde, [F12 Diğer] alanında, kur farkı hesapla sekmesinde gerçekleştirilir. İlgili alanda karşımıza, Kur Farkı Hesaplama Parametreleri<sis0500> ekranı gelecektir. Bu ekran DİA tarafından kur farkının hesaplanacağı ekranıdır. Bu ekran üzerinde, hangi tarih ve hangi döviz cinsine göre hesaplama yapılacak ise belirlenir. Seçili döviz kuru DİA tarafından otomatik olarak getirilir. Kullanıcı isterse döviz kurunu elle de değiştirebilir.

[F2 Hesapla] denildiğinde kur farkı hesaplaması DİA tarafından, girilen değerlere göre yapılır. Bu ekran üzerinden ilgili kasaya ait işlemler, B/A bakiyesi vermesi açısından hesaplanabileceği gibi, yine Kasa Kartları Listesi<scf3000> ekranı üzerinde, kasa hareketleri seçilerek ilgili kasaya ait tüm fişlerin kur farklarının hesaplanması da sağlanılabilir.

Kasa Harekleri<scf3010> ekranı üzerinde [F2 Hesapla] denildiğinde hesaplama yapılacak ve seçilen tarih aralığındaki tüm işlemlerin kur farkları B/A cinsinden hesaplanacaktır. Oluşturulan fişler Kasa Fiş Listesi<scf3100>‘nde görüntülenebilir.

Yine bu ekran üzerinde iken [F12 Diğer] alanından muhasebeleştirme işlemi yapılabilir ya da [F8 Yazdır] seçeneği ile farklı formatlarda dosya olarak oluşturulabilir.