< Tüm Konular
Yazdır

İş Bankası Sanal Pos Kurulumu

İş Bankası Sanal POS Kurulum Kılavuzu 

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-1

İş Bankası için 2 adet pos türü bulunmaktadır. 1) Asseco See(EST)2) İnnovaDİA olarak bu pos türlerinden sadece Asseco See(EST) firmasına ait altyapı ile entegrasyonumuz bulunmaktadır. İş Bankası Sanal Pos başvuru onayı alındı ise yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir,Sanal Pos onayından sonra sanal pos kurulumu ekranına giriş için mail olarak aşağıda ekran görüntüsündeki gibi bir mail gelecektir.  

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-2

Maildeki bilgiler ile aşağıda ekran görüntüsü ve linki bulunan sayfaya girilerek kurulum işlemleri başlatılabilir. Şifre bilgisi mailde yer almamaktadır. Mailde belirtilen 0212 319 0607 numaralı destek hattını arayarak şifre bilgisi öğrenilebilir.https://spos.isbank.com.tr/isbank/report/user.login?opr=pw&language=tr

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-3

Mailde gelen “Mağaza Kodu”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” bilgileri girilerek sanal pos yönetim ekranına girilmiş olur. Pos Kurulum Ekranı girişine kadar “Normal Security” ve “3D Security” aynı işlemler yapılır. Ekrana giriş yapıldıktan sonra Normal Ödeme ve 3D Ödeme yöntemlerine göre farklı tanımlar yapılır. Hangi işlemlerin yapılacağını altta 2 ayrı yöntem olarak bulabilirsiniz. 1. Normal Ödeme (Normal Security) Sanal Pos yönetim ekranına girdikten sonra aşağıda ekran görüntüsünde olduğu üzere Yönetim menüsünden Kullanıcılar alanındaki Kullanıcı Ekleme bölümüne girilir. 

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-4

Yeni Kullanıcı Ekle bölümünden kullanıcı bilgilerinin ekleneceği Kullanıcı Oluşturma ekranı açılmış olacaktır.Açılan detay ekranında zorunlu* alanlar girilerek bilgiler not alınmalıdır. Oluşturulan kullanıcının türü Api Kullanıcısı olması gerekir. Aksi halde doğru çalışmayacaktır.

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-5

Tanımlanan bu bilgiler DİA menüsünde bulunan B2C Sanal Poslar(scf4900) ekranına “Mağaza No”, “Api Kullanıcısı” ve “Şifre” bilgileri girilerek çekim sırasında banka ile haberleşmesini sağlanacaktır.

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-6

Tanım ekranındaki bilgiler DİA Sanal Pos tanımına girilir. Daha sonra pos tanımı kaydedilir. 2. 3D Ödeme  (3D Security) Sanal Pos yönetim ekranına girdikten sonra Yönetim menüsünden 3D Secure alanındaki 3D Ayarları kısmına gelinir. Ekranda 3D modeli yazan kısmında 3D değil “3D Pay” olarak seçilmiş olması gerekir. DİA İşbank Sanal Posu için 3D Pay kullanılır. 3D modeli 3D geliyorsa Banka ile görüşerek modeli 3D Pay yaptırılması gerekir. 3D Ayarları ekranda ki Güncelle butonuna basarak yeni İşyeri Numarası güncellemesi yapılır. Yenile dendiğinde ekrana gelen 3D Key numarası DİA  Pos Tanımına Girmek için not alınır.

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-7

3D Pay modeline ait İşyeri Numarası alındıktan sonra DİA  menüsünde bulunan B2C Sanal Poslar(scf4900) ekranına “Mağaza No” ve “3D Key” bilgileri girilerek çekim sırasında haberleşmesi sağlanacaktır.

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-8

DİA Sanal Pos ekranında bu tanımlamalar yapıldıktan sonra bu posa ait kullanılacak Ödeme Planı tanımı yapılması ve Ödeme Planında ise bu tanımlanan Pos Kartının seçilmesi gerekir. Pos hangi sayfada kullanılacak ise Ödeme Planı tanımında “B2B Göster” veya “B2C Göster” alanlarının işaretlenmesi gerekir. Bu seçenekler işaretlenmez ise pos sayfada görünmemiş olacaktır. Tüm bu tanımlar yapıldıktan sonra deneme olarak Örnek bir çekim yapılabilir.

is-bankasi-sanal-pos-kurulumu-9

Belirtilen tüm bu tanımlar yapılarak pos çekim işlemlerinin yapılması sağlanır.

Önceki İyzico, Turkpos Entegrasyonları
Sonraki Kuveyt Türk Sanal Pos Kurulumu