< Tüm Konular
Yazdır

E Defterlerin Otomatik Olarak Gönderilmesi

E-Defterlerin Otomatik Olarak G.İ.B.’e Gönderilmesi

DİA içerisinde e-defterlerin otomatik olarak gönderim aşamaları ve yapılan geliştirmeler aşağıdaki gibidir.

– E-defter gönderim ekranına G.İ.B. Entegrasyon sekmesi  eklenmesi sağlandı.

– G.İ.B.’ e Gönder butonuna tıklandığında sistemde gönderilmeyen sıradaki defteri getirerek “x dönemine ait defterleri göndermek istiyor musunuz?” uyarısı gelerek gönderim yapılması sağlandı.

– Uyarı penceresinde tamam dendiğinde ilgili döneme ait klasördeki gönderilmeyen defterleri sırasıyla gönderecek ve en son da defter raporunu gönderecek şekilde geliştirme yapılmıştır.

Gönderim Aşamaları:

E-defterleri göndermek için ilk öncelikle E-Defter Hazırlama Ekranına giriş yapılıp; başlangıç ve bitiş tarihleri kontrol edildikten sonra yevmiye numaralandırma işlemi yapılmalıdır.

e-defter1-min-1024x546
e-defter2-min-1024x547
e-defter3-min-1024x548

Yevmiye numaralandırma işlemi yapıldıktan sonra; aynı ekran içerisinde yer alan “Oluştur” butonu ile e-defterlerin oluşturulması sağlanmalıdır.

e-defter4-min-1024x545

Defterler oluşturulduktan sonra E-Defter Hazırlama ekranında; defterler ikinci sekmede yer alan Kayıtlar alanına, durumu bekliyor olarak gelmektedir.

e-defter5-min-1024x548

Defterler oluşturulduktan sonra E-Defter Hazırlama ekranında; üçüncü sekmede yer alan GİB Entegrasyon alanına geçilmelidir.

e-defter6-min-1024x548

GİB Entegrasyonu ekranına geldikten sonra ekranın sol alt köşesinde yer alan GİB’e Gönder butonuna basılmalıdır.

e-defter7-min-1024x545

GİB’ e Gönder butonuna basıldıktan sonra ekranda uyarı penceresi açılmaktadır. Dönemlerin doğruluğu kontrol edildikten sonra, uyarı ekranında çıkan Evet/Hayır sorusu “Evet” olarak seçilmelidir.

e-defter8-min-1024x547

E-defteri GİB’ e gönder seçeneğinde evet dedikten sonra, diğer bir bilgilendirme ekranı açılır ve bu ekranda “E-Defter gönderiliyor” olarak bilgi verilmektedir.

e-defter10-min-1024x546

E-Defterler GİB’ e iletildiğinde bilgilendirme penceresi açılmakta ve “Paketler başarı ile işlendi” olarak bilgilendirme yapılmaktadır.

e-defter11-min-1024x547

E-Defter GİB’ e gönderildikten sonra aynı sayfa içerisinde yer alan “Sorgula” butonu ile, e-defterlerin durumları sorgulanmalıdır.

e-defter12-min-1024x549

E-defterler GİB2e başarılı bir şekilde iletildikten sonra aynı ekran içerisinde yer alan; “Berat İndir” butonuna basılmalıdır. Beratlar alındıktan sonra ekranda “Dosyalarınızı onaylamayı ve yedeklemeyi unutmayın!” uyarı penceresi açılmaktadır.

e-defter13-min-1024x546

Defterlerin beratları alındıktan sonra; yine aynı ekran içerisinde yer alan “Berat Görüntüle” butonuna basılmalıdır.

e-defter14-min

Berat Görüntüle butonuna basıldığında ilgili sayfada e-defterlere ait beratlar görüntülenmektedir.

e-defter15-min-1024x545

E-defterlere ait beratlar görüntülendikten sonra; e-defter hazırlama ekranında ikinci sekmede yer alan Kayıtlar alanına gelinmeli ve beratlarını görüntülediğimiz defterler için, GİB Tarafından Onaylandı butonuna basmamız gerekmektedir.

e-defter16-min-1024x327

E-defterlerin DİA üzerinden gönderimleri sağlandıktan sonra; www.edefter.gov.tr adresinden durumları kontrol edilebilir.

Tags:
Sonraki E-Serbest Meslek Makbuzu (E-SMM) Nedir?