E-Arşiv Fatura Ayarları

Kategoriler

E-Arşiv Fatura Ayarları

Buradasınız:

E-Arşiv Fatura için yapılması gereken ayarlar aşağıdaki gibidir.

1- E-Arşiv Fatura oluşturulmadan önce yapılması gereken ön ayarlar nelerdir ?
2- E-Arşiv fatura tasarımları sunucunuza nasıl yüklenir?
3- E-Arşiv açıklamalarına net yazı ile tutar değeri nasıl eklenir?
4- E-Arşiv satır alanında stok kart kodunu nasıl görüntüleyebilirim?
5- E-Arşiv faturalarımız için numara şablonunu nasıl oluşturabiliriz?

1- E-Arşiv Fatura oluşturulmadan önce yapılması gereken ön ayarlar nelerdir?

Firmalar <sis3000> liste ekranında e-Arşiv fatura entegrasyonu yapılacak olan kayıt seçilerek [F5] Değiştir butonuna basılır. 1 Genel Bilgiler üst menü bölümünde Firma Türü alanı Firma seçilen kayıtlar için Vergi Numarası alanı zorunlu olarak doldurulması gerekir. Bu alan değeri 10 karakter olarak yazılmalıdır. Karakter aralıklarında herhangi bir boşluk, tire gibi ayraçlar kullanılmamalıdır. Aşağıda örneklendirilmiştir.

Firmalar <sis3000> liste ekranında e-Arşiv fatura entegrasyonu yapılacak olan kayıt seçilerek [F5] Değiştir butonuna basılır. 1 İşveren Bilgileri üst menü bölümünde Firma Türü alanı Şahıs seçilen kayıtlar için T.C. Kimlik No alanı doldurulması gerekir. Bu alan değeri 11 karakter olarak yazılmalıdır. Karakter aralıklarında herhangi bir boşluk, tire gibi ayraçlar kullanılmamalıdır. Aşağıda örneklendirilmiştir.

Firmalar <sis3000> liste ekranında e-Arşiv fatura entegrasyonu yapılacak olan kayıt seçilerek [F5] Değiştir butonuna basılır. 6 E-Devlet üst menü bölümünde E-Arşiv Kullanıyor alanı seçilir. Entegratör alanı Dia değeri olarak seçilir ve Ws Kullanıcı Adı, Ws Şifre değerleri yazıldıktan sonra [F5] Test Et butonuna basılır. Eğer bilgiler doğru ise başaralı uyarısı ile karşılaşacaksınız. Yanlış ise bilgileri kontrol etmeniz gerekir. [F2] Kaydet butonuna basarak kaydetmelisiniz. Aşağıda örneklendirilmiştir.

NOT: Kullanıcı bilgileriniz tarafınıza e-mail ile gönderilecektir.

2- E-Arşiv fatura tasarımları sunucunuza nasıl yüklenir?

Tarafınıza ulaşan .XSLT uzantılı dosyayı e-mailinizden bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Yüklenen dosyayı DİA programınızdaki Firmalar <sis3000> sayfasında ilgili firma seçilerek [F5] Değiştir butonuna basılır. Açılan sayfanın üst menülerinden 6 E-Devlet seçeneği seçilir. Default Xslt alanındaki üç nokta butonuna basılır.

Açılan liste ekranında [F4] Ekle butonuna basıp dosya yükleme sayfası açılır. Dosya Seç butonuna basarak bilgisayarınızda kayıtlı olan .XSLT uzantılı dosya seçilir. Açıklama bilgisi de yazıldıktan sonra [F2] kaydet butonuna basılır.

Tasarım dosyanız liste ekranında görünecektir. [F2] Seç butonuna basarak tasarım seçme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Firma alanı e arşiv entegrasyonu tanımlanan firma seçilmesi gerekir. Filtreler alanındaki diğer kriterler müşteri isteğine göre doldurulması gereken alanlardır.

Fatura listesi <scf2220> sayfasından oluşturacağınız e arşiv faturaları artık bu tasarım ile kaydedilmiş olacaktır. [F8] Yazdır alt menüsü açılarak Fatura seçeneği seçildiğinde e arşiv faturanızı görüntüleyebilirsiniz.

3- E-Arşiv açıklamalarına net yazı ile tutar değeri nasıl eklenir?

Dia masaüstü programınızın Sistem Parametreleri <sis0100> sayfasındaki efa.01.01 – efa.01.06 not alanlarından bir tanesinin değeri alanına [netyaziile] yazısını eklemeniz durumunda e arşiv faturanızın açıklama kısmında yazı ile tutar değeri görünecektir.

Bu alan eklendiğinde earşiv açıklama alanında aşağıdaki şekilde görünecektir

4- E-Arşiv satır alanında stok kart kodunu nasıl görüntüleyebilirim?

E arşiv satır alanında stok kart kodunu görüntülemek için DİA masaüstü programınızın Sistem Parametreleri <sis0100> sayfasındaki efa.02.01 Description Değer alanına Kart Kodu seçeneğini seçerek kaydetmelisiniz.

Bu alan eklendiğinde earşiv satır alanlarında aşağıdaki şekilde görünecektir.

5- E-Arşiv faturalarımız için numara şablonunu nasıl oluşturabiliriz?

DİA masaüstü programınızdan genel tanımlamalar altındaki Kayıt Numara Şablonları <sis0300> sayfasını açmalısınız. [F4] Ekle butonuna basarak ilgili alanları doldurmalısınız. E arşiv faturalarınız için tanımlanan numara 16 haneden oluşmalıdır.

E Arşiv Normal ve E Arşiv İnternet tasarımları 2 ayrı şablon olarak kaydedilmesi gerekir.

• Genel bilgiler kısmından açıklama yazılır.

• Filtreler kısmında Türü alanı Satış Faturaları – Fatura No değeri seçilir. E-Arşiv alanı Evet seçilir. E-Arşiv alanı evet seçildiğinde bu alanın altında E-Arşiv Tipleri değerleri görünecektir. E arşiv Fatura tipine göre seçim yapılarak şablon oluşturulması gerekmektedir. E Arşiv Normal için ayrı, E Arşiv İnternet için ayrı şablonlar oluşturulması gerekir. Aşağıdaki alanlar seçilerek 2 ayrı şablon oluşturulması gerekir.

Firma alanı e arşiv entegrasyonu tanımlanan firma seçilmesi gerekir. Filtreler alanındaki diğer kriterler müşteri isteğine göre doldurulması gereken alanlardır.

• Numara bölümündeki Yazı kısmı alanı daha çok firmanızı temsil eden harfler olarak eklenir. Yazı kısmı alanına ayrıca yıl bilgisi eklenmesi gerekir. Örneğin; ARS firması için ARS2018 değerinin eklenmesi gerekir. Şablon aşağıda örneklendirilmiştir.

[F2] Kaydet butonuna bastığınızda fatura ekleme ekranında aşağıdaki şekilde görünecektir. Her fatura eklendiğinde numaralarınız bu ekranda sıralı olarak görünecektir.

Tags: