Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi

Kategoriler

Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi

Buradasınız:

Banka Kredilerini muhasebe bağlantılarını oluşturabilmek için “Muhasebe Bağlantı Kodları” ekranında yer alan, “F4 Ekle” butonuna tıkladıktan sonra açılan alanda “Banka Kredisi Bağlantı Kodları” alanından yapılması gerekmektedir. Bu alanda yapılan muhasebe bağlantıları kredi kullanımı sonucu oluşan, kredi tahakkuk muhasebeleştirilmesi için kullanılmaktadır.

Kredi taksit ödemelerini muhasebeleştirirken bir tarafta tahakkuku işlemini ters kayıt ile kapatırken, diğer taraftan gider hesaplarına ilgili tutarları getirmektedir. Banka kredilerinin muhasebe bağlantı kodları yapılırken aşağıdaki yol izlenmelidir. Aşağıda yer alan “Banka Faiz Tahakkuk Hesabı” muhasebe bağlantı kodundan, kredi faizinin tahakkuk aşamasında kullanılan hesap seçilmelidir.

Açılan pencerede ilgili muhasebe kodu seçilmeli ve kaydedilmelidir.

Banka kredilerine ait bsmv tutarlarının tahakkuk hesaplarının otomatik muhasebeleştirme yapabilmek için, izlenmesi gereken yol aşağıdaki gibidir.

Banka kredilerine ait, KKDF tutarlarının tahakkuk hesaplarının otomatik muhasebeleştirme yapabilmek için, izlenmesi gereken yol aşağıdaki gibidir.

Banka kredilerine istinaden yapılan tahakkukların karşılıklarının da muhasebe bağlantısı oluşturulması gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki yol izlenmelidir.

Tüm bağlantılar bittikten sonra kredi kullanımı sonucu oluşan fişin muhasebeleştirme örneği aşağıdaki gibidir.

Banka kredine istinaden yapılan taksit ödemelerinin muhasebeleşme örneği aşağıdaki gibidir.